Nem tudom, Te hogyan éled meg azt, ami napjainkban az online közösségi felületeken, a közmédiában, a politikai életében, a közhangulatában van akár hazai, akár nemzetközi szinten.
Engem konkrétan felháborít, hogy hová süllyedt az emberek egymásról történő nyilatkozataik színvonala. Nyilván nem fogok itt „tiszázni” „fideszezni”, „sorosozni”, „trumpozni” és „putyinozni”, a média konkrét hazugságáradatairól írni. Egyébként ez utóbbival kapcsolatban elég, ha beírod az internet keresőjébe, hogy sajtóperek statisztikája, vagy valami hasonlót. Igen tanulságos adatokat fogsz találni…
Azt tudom, hogy olyan mértékben átjárja a hazugságok áradata a közmédiát és a politikai szereplők nyilatkozatait, hogy lassan már azt sem lehet elhinni, ha kérdeznek valamit…. És ezzel mit érnek el? Hatalmas megosztottságot, egymásnak uszított, egymás ellen acsarkodó embereket és konkrét háborúkat.
Évekkel ezelőtt láttam egy pár perces vicces jelenetet. Egy munkatárs-felvételi interjún igazmondó készüléket kötnek a jelöltre. És ahányszor nem mond igazat az illető, annyiszor valami figyelmeztető jelzést ad. Dudál, meg villog, meg mit tudom én…
Aztán valahogy rákerül ez a készülék az addig magas lóról beszélő, pökhendi vezetőre is. Hát egészen abszurd forrása lett a poénoknak ez a szituáció….
Ez indította el bennem a gondolatot: Vajon piacképes lenne-e egy ilyen igazmondást vizsgáló készülék, ha a használati útmutatójában az alkalmazásának a következő feltételei lennének leírva:
Hát, érdekes lenne….. Egy komplett vígjátékra való szituációt adhatna a dolog.
Három eset lenne lehetséges:
A./ Két fél beszélgetésében a kezdeti folyamatos dudaszót és villogást előbb utóbb felváltaná egy csendes beszélgetés, ahol csak tiszta, őszinte kommunikáció hangzik el. Nem biztos, hogy mindenben egyetértenek, sőt. De azt mindegyik fél tudná, hogy a másik nem hazudik, mert nem tud mást mondani, csak a teljes igazságot. Azt, amit őszintén gondol. És akkor lehet, hogy előbb-utóbb közös nevezőre is jutnának. (Megjegyzem, ez az idealisztikus, már-már romantikus naivsággal elképzelt eredmény.)
B./ A két fél megegyezne, hogy nagy hülyeség ez a készülék, nem kell ilyet használni, mert amúgy sem megbízhatóak ezek a kütyük, meg különben is: Úriemberek között nincs szükség ilyen eszközökre, hiszen a becsületszó, meg minden ilyesmi elégnek kell, hogy legyen.
És a sarokba rakják a készüléket, meg még be is csomagolják jó vastagon, hogy ne is lássák.
További magyarázatok: „Ilyen butaságra nem adunk ki pénz!”, „Amúgy is túl sokat fogyasztana.” „Meg ez csak egy prototípus, megvárjuk, míg tökéletesítik.”
C./ Az emberek naphosszat csak ülnének egymás mellett, egymással szemben, de nem mernének megszólalni, nehogy bejelezzen a készülék!
D./ Vagy két egymással ellentétes térfélen játszó politikus azért nem vállalná a nyilvános vitát ezt a készüléket használva, mert a másik biztosan aljas módon meghekkelné a szoftverét a készüléknek és csalnának ezzel is…
Na, nem nézegetem tovább ezt a vicces képsort. De vizuális típusú emberként jól el tudtam képzelni! És még jól szórakoztam is közben.
Pl. elképzeltem egy politikus beszéde közben, tévéinterjúban, a parlamentben vagy bármikor, amikor nyilatkoznak az állítólag minket képviselők, és a képernyő sarkában ott villognának a füllentést jelző hang és fényeffektek.
Szóval szerintetek lenne létjogosultsága egy ilyen szabadalomnak? Piacképes lenne?
Attól tartok, nem. Nagyon kevés olyan ember lenne, aki be merné vállalni a használatát ennek a masinának.
Pedig mennyivel kevesebb mutyi, hazugság, bizalmatlanság, vádaskodás, megvezetés, uszítás, megmagyarázás, valótlanság, mások besározása lenne ebben a világban! Még nagy valószínűséggel háborúk sem lennének, mert nem tudnák az embereket egymásnak uszítani…. Én nagyon élvezném! Mert az egyik dolog, ami legjobban bánt engem napjainkban, az embereknek ez a hazugságokra épülő működési modellje…..
De mivel ezt a készüléket még nem szabadalmaztatták, marad a jó tanácsom azoknak a jó érzésű embereknek, akik szeretnek még nyugodt lelkiismerettel a tükörbe nézni.
Ha Te is közéjük sorolod magad, neked is szól:
Az meg azért ciki lenne!
A környezetedben másokat is buzdíts ennek az alapelvnek a betartására.
Talán nem véletlen, hogy a mi cégünkben az új munkatársak elsők között ismerkednek meg azzal a szabállyal, amit mi nagyon nyomatékosan be akarunk tartani a cégünkbe.
Így kezdődik:
„Nincs semmi, ami egy csoportot jobban szétbomlaszt, az embereket eltávolítja egymástól és egymás ellen fordítja, valamint leépíti a csoport tagjainak hajlandóságát arra, hogy együtt dolgozzanak, mint a nem tiszta, nem őszinte kommunikáció.”
Aztán egy kb. két oldalas írásban példákon keresztül elmagyarázzuk, miért fontos ennek a fenti szabálynak a betartása és mikre kell odafigyelni ennek kapcsán.
Javaslom, hogy a Ti cégetekben is hozzatok létre egy ilyen típusú alapelveket tartalmazó írást és beszéljétek át a munkatársakkal. Ez nem jelenti azt, hogy egy csapásra mindig mindenki csak igazat fog mondani. De az esélyt megadjuk rá és ebbe az irányba kezdjük formálni a csapat gondolkodásmódját. Így van esély a fokozatos változásra.
És még miért jó ezt a szabályt betartani? Imádom Mark Twain egyik ide illő gondolatát:
Akkor iratkozz fel hírlevelünkre, hogy első kézből értesülj az új szakmai cikkeinkről.
A feliratkozás után ajándékba adunk egy PDF-et: „13+1 Igaz Történet Cégvezetőknek.”
Ez a gyűjtemény bemutatja, hogyan oldottunk meg valós vállalati problémákat, hogy Te is tanulhass belőlük.
Szeretnék időben értesülni az új cikkeikről Feliratkozom
Alkalmazható, cégre szabott megoldások
Goodwill Group Kft. felnőttképző nyilvántartásba vételi száma: B/2020/005333
©copyright 2025 Goodwill Group
A legjobb felhasználói élmény biztosítása érdekében olyan technológiákat használunk, mint például a cookie-k, amelyek tárolják az eszközinformációkat és/vagy hozzáférnek azokhoz. Ezen technológiákhoz való hozzájárulás lehetővé teszi számunkra, hogy ezen az oldalon olyan adatokat dolgozzunk fel, mint a böngészési viselkedés vagy az egyedi azonosítók. A hozzájárulás elmaradása vagy visszavonása hátrányosan befolyásolhat bizonyos funkciókat és funkciókat.