Meeeeeennyiiiiiii?????
Harminc!!!!
Mi harminc??????
Hát mé’? Mi mennyi????
Ugye ismerős mindenkinek ez a régi viccecske? Ez jutott eszembe a mostani témával kapcsolatban.
Nagyjából ilyen bizonytalanságot és zavart érzek az erőtérben legtöbbször, ha egy cégben a statisztikai – mérési rendszerről kezdünk el beszélgetni.
A statisztikákról mindig is valamiféle felesleges, bürokratikus, időrabló, vagy éppen ködös és bonyolult dolog jut az emberek eszébe.
Például a KSH (Központi Statisztikai Hivatal) szolgáltat adatokat. Aminek a hitelességében általában az a politikai oldal kételkedik, akire nézve negatív eredményeket mutat. Olyan ritkán van, hogy mind a két tábor elismerje az adott adat pontosságát.
Aztán már ilyet is hallottam olyan embertől, aki vakon csak a saját elképzeléseiben hisz, semmi másnak. Attól függetlenül, hogy mit mutatnak a dolgok:
Ez az ember még azt sem hiszi el, amit a saját szemével lát!!!
Szóval csak röviden: Öntsünk tiszta vizet a pohárba!
Mit értsünk céges statisztikai-mérési rendszer alatt és miért kell ezekkel foglalkozni egy vezetőnek?
Azzal kezdem, hogy mi NEM a statisztika!
Ez NEM egy olyan kimutatás, ami attól függően változik, hogy milyen célból és kinek készíti a cég. Mert ha más statisztikai kimutatásokat állítunk össze ugyanazon dolgokról egy banki hitel vagy pályázati támogatás megszerzéséhez, mást a NAV-nak, ha adót akarunk spórolni és megint mást, ha egy multicégnek vagyunk a képviselői és feléjük kell elszámolni, akkor azt nevezhetjük „célirányos kreatív kozmetikázásnak”, de céges statisztikáknak nem, az biztos!
(Mert erről meg Churchill jut eszembe. Állítólag tőle származik a sokat idézett mondás: ”Csak azoknak a statisztikáknak hiszek, amelyeket én hamisítottam.”)
Olyan, mint repülőgépen a műszerfal! Ha Te egy profi pilóta lennél, akkor ezekből az adatokból hibátlanul elvezetnéd a gépet egy biztonságos légikikötőbe. Még úgy is, hogy nem látsz kint semmit a vaksötétben és a szakadó esőben. Mert a műszerfalon minden szükséges adatot pontosan látsz!
Vagy olyan, mint egy teljes körű kórházi kivizsgálás után egymás mellé téve az összes pontosan elvégzett diagnosztikai eredmény: EKG görbe, vérkép, laboreredmény, vérnyomás, stb., stb… Ezeket végig nézve és elemezve, egymással összevetve még akkor is megfelelő diagnózist állítanál fel orvosként, ha nem látod a beteget. Persze ha igazán értesz a szakmádhoz.
Úgy készítjük el, hogy:
– logikai sorrendben, területről területre végig pásztázzuk a céget,
– meghatározzuk, hogy melyik területen mivel tudjuk mérni a kívánt eredményeket,
– meghatározzuk, hogy ezeket az adatokat ki, honnan, milyen gyakran gyűjtse össze,
– és nem csak egy Excel táblába, hanem grafikonra is rajzoljuk ezeket az adatokat,
– majd hetente, havonta figyeljük és elemezzük a változásokat, trendeket és ezek alapján meghatározzuk a szükséges tennivalókat.
Lehet, hogy elmondva egyszerűnek tűnik, de azért ezen kell dolgozni, mire beáll az egész. De onnantól kezdve megvan a cég vezetőségének a saját „repülőgép műszerfala”, ahonnan minden szükséges információ rendelkezésre áll a jó döntésekhez.
Jó néhány ilyen rendszert dolgoztunk már ki partnereinkkel közös munkában. És mindig izgalmas látni, ahogy elkezd „láthatóvá”, mérhetővé válni a cég valós működése. És jó látni, ahogy a vezetők egyre tudatosabban használják ezt a vezetői eszközt! Mert ez is tanulható!
Innentől kezdve nem játszik a „NE ZAVARJ ÖSSZE A TÉNYEKKEL! MEGVAN A SAJÁT MAGAM KIALAKULT VÉLEMÉNYE!” állásfoglalás.
Szóval dolgozzátok ki a saját céges statisztikai-mérési rendszereteket és vezessétek biztos kézzel a vállalkozást!
Akkor iratkozz fel hírlevelünkre, hogy első kézből értesülj az új szakmai cikkeinkről.
A feliratkozás után ajándékba adunk egy PDF-et: „13+1 Igaz Történet Cégvezetőknek.”
Ez a gyűjtemény bemutatja, hogyan oldottunk meg valós vállalati problémákat, hogy Te is tanulhass belőlük.
Szeretnék időben értesülni az új cikkeikről Feliratkozom
Alkalmazható, cégre szabott megoldások
Goodwill Group Kft. felnőttképző nyilvántartásba vételi száma: B/2020/005333
©copyright 2025 Goodwill Group
A legjobb felhasználói élmény biztosítása érdekében olyan technológiákat használunk, mint például a cookie-k, amelyek tárolják az eszközinformációkat és/vagy hozzáférnek azokhoz. Ezen technológiákhoz való hozzájárulás lehetővé teszi számunkra, hogy ezen az oldalon olyan adatokat dolgozzunk fel, mint a böngészési viselkedés vagy az egyedi azonosítók. A hozzájárulás elmaradása vagy visszavonása hátrányosan befolyásolhat bizonyos funkciókat és funkciókat.