Hogy mitől jó vezető egy vezető?
Sokféle nézőpontot tudnék ide tenni a jó vezetőről. Ha belegondolok, egy lendülettel egy egész könyvet tudnék írni a vezetői erényekről, feladatokról, tulajdonságokról, stb… De a korlátozott terjedelem miatt én most három gyakran előforduló vezetési hibatípusra hívom fel a figyelmet.
1. Az abszolút korlátozásokat adó vezetői típus
Mindent központosít. Csak ő dönthet. Csak ő hagy jóvá. Csak az ő engedélyével történhet minden. Majdhogy nem még a levegő vétel is korlátozva, szabályozva van.
Megfojtja a munkatársakat ez a vezetői modell és teljes mértékben leértékeli őket. Hiszen azt sugallja, képtelenek maguktól épeszű döntéseket hozni és megfelelően működni.
2. A teljes szabadságot adó vezetői típus
Hurrá! Itt a nagy liberalizmus! Nincsenek szabályok! Mindenki akkor jön-megy, amikor akar, azt csinál, amit akar. Nincsenek egyértelműen megfogalmazott elvárások, nincsenek játékszabályok, nincs következetesség a vezető(k) részéről.
A munkatársakra van bízva, hogy mikor, mit, hogyan csinálnak.
Na! Ennek a végeredménye nem a szabadság, hanem az anarchia, a zűrzavar.
3. Sem a korlátokat, sem a döntési szabadságokat nem meghatározó vezetői típus
Az első kettő kombinációja. Egyik nap a leglazább főnök. A következő nap leüvölti a munkatársak fejét olyan bakiért, amit korábban 14x megcsináltak.
Aztán hoz egy kapkodva összedobott szabályt. A fele csapatnak, aki épp ott van, kihirdeti, a másik felének nem. Amit aztán ő maga sem tart be, és mással sem tartat be.
De legközelebb ezért megint szankciót helyez kilátásba, vagy épp a fizetésből von le kisebb nagyobb összeget….
Egy büntetés alatta dolgozni a munkatársaknak!
Az 1. típusú vezető alatt csak a bábuk maradnak. Azok az emberek, akik szeretnek mintegy bábok lenni a sakktáblán. Nincs felelősség, nem kell gondolkodni…. A jobb képességű, önbecsüléssel rendelkezők elmenekülnek.
És ez a vezető rettentően elfoglalt is lesz egyúttal, mert minden az ő kezén megy át, mindenben ő dönt, nélküle megáll az élet a cégben. Éppen ezért sokszor nála állnak meg a dolgok is…
A 2. típusú vezető alatt azok maradnak, akik szeretnek a zavarosban halászni. Vagy épp munka közben maszekolni, Facebook-ozni, stb. Akik szerint a kontroll, a teljesítménymérés, a szabályok elveszik a kreativitást. Akik nagyon jól tudnak egy bulis-baráti viszonyt ápolni a vezetővel is, de nem sok mindent sikerül időre elvégezni a csapatnak.
A 3. típusú vezető alatt nem sokan érzik jól magukat. Ugyanis nem kiszámítható a működése. Olyan, mint a rulett: Nem tudod, épp milyen színű mezőbe esik a golyó.
Az ideális vezető
Egyértelműen meghatározza a játékszabályokat: Mi az, ami kötelező és előírás szerinti. Meghatározza a szabadságfokokat: Kinek, miben, meddig szabad önállóan dönteni. Meghatározza a feladatköröket és rendel hozzá felelőst is.
A céges szabályokat ő maga következetesen betartja, ezzel is példát mutat a többieknek. Nem lépi át beosztott vezetőit, nem intézkedik helyettük, egy kiadott szabályt önkényesen nem hagy figyelmen kívül.
És következetes az ellenőrzésben, a betartatásban is. Olyan gyakorlottan használja a vezetői eszközöket, mint egy autószerelő a villáskulcsot.
Ezt a vezetőt tisztelik is a munkatársaik. És jó eredményeket érnek el.
Ilyen vezetőnek lenni lehetetlen? Nem az!
Könnyű? Nem, mert akkor mindenki ilyen vezető lenne. Viszont tanulható! A vezetői készség fejleszthető!
>>>>>>>
Ingyenesen letölthetsz egy vállalkozóknak szóló esettanulmány gyűjteményt, számtalan hasznos tanulsággal fűszerezve: