Tudod, miért látunk sok dolgot nehéznek, komplikáltnak, fejfájást okozónak? Bonyolultnak?
Mert mi tesszük azzá!
Van, aki művésze a bonyolultságok előállításának!
Na ne már! Peeeeersze! Ki az a lökött, aki magának akar nehézséget?!?!?
Hát igen. Nem biztos, hogy ez első hallásra reális és érhető. De kérlek figyelj egy kicsit!
Konfuciusz mondott vagy 2500 évvel ezelőtt egy okosat, ami akkor is igaz volt és azóta is az:
„Az élet valójában egyszerű, csak mi ragaszkodunk hozzá, hogy bonyolulttá tegyük.”
Ha nem ismered az utat az erdőben, akkor esetleg eltévedsz, össze-vissza csatangolsz, körbe jársz, rengeteg időt és energiát elpazarolsz. És lehet, hogy nem ott lyukadsz ki, ahol akartál, vagy akár az erdőben vagy kénytelen éjszakázni. Sok bonyolultság kerül bele.
Ha ismered a környéket, az ösvényeket, akkor 2 óra alatt átvágsz a sűrű dzsungelen. Nem bonyolítod túl a dolgot.
Szorul a hatalmas beépített tükrös gardróbszekrény gurulós ajtaja. A tulajdonos új görgőket vesz, kicseréli a régiket, olajozza, feszegeti, stb. az ajtókat. És több hónapja fennálló problémát és bosszúságot okoz. Azok csak szorulnak továbbra is. Ez mind bonyolultság, rejtély, erőfeszítés.
Jön hozzá látogatóba egy asztalos ismerőse. A szekrénytulajdonos felveti neki a problémát. Az asztalos odamegy, leveszi a lábazatról a takarólécet, egy rögtönzött vízmércével beméri, állít a lábmagasságon, hogy ne feszüljenek egymásnak és a tartósínnek az ajtólapok, visszapattintja a takarólécet. És az ajtó remekül működik. Kb. 5 percbe került. Nem bonyolítás – megoldás.
Tudod, ez egy igaz történet. Én voltam a szekrénytulajdonos, aki azt sem tudta, hogy az a lábazati takaróléc lepattintható….. 😊
Sorolhatnám tucatszám a hétköznapi életben megtapasztalható ilyen eseteket. Szerintem mindenkinek megvan a maga hasonló megtapasztalt története.
A lényeg, amit egy általános érvényű szabálynak is elfogadhatunk:
A dolgok bonyolultsága és azok bonyolult, sokszor nem működő megoldásai nem tudásból származnak!
Ha valamit nem értünk tisztán, egyszerűen, akkor elkezdünk bonyolultságokban gondolkodni és csak nehezebben, lassabban, költségesebben tudjuk megoldani.
Ha tudjuk, hogy „két pont között a legrövidebb út az egyenes”, akkor nem fogunk cikk-cakkban gondolkodni, össze-vissza körözni, szlalomozni, stb. Fogunk egy vonalzót, rátesszük a két pontra és összekötjük……
Ha valamivel kapcsolatban nincs megfelelő tudásunk, akkor ott mindig sokkal nehezebben, gondterheltebben oldunk meg (vagy nem oldunk meg) problémákat.
Szóval a képlet: Nem tudás = Bonyolultság! Tudás = Egyszerűség!
A vállalkozás működtetésének is megvannak a maga labirintusai.
Egy vezető ott kezd el bonyolultságokban gondolkodni, nehezebbnek látni dolgokat, ahol valamilyen hiányzó információja, vagy nem megfelelő szervezési, személyzetkezelési ismerete van!!!
Mert a szervezés gyakorlatilag nem más, mint a cég működésében bonyolultnak tűnő dolgokat kiegyenesíteni.
Egyszerűen ez a szervezés: A zűrzavarban rendet tenni!
A vállalkozás sikeres építéséhez vannak alapvető fontosságú összetevők!
Amilyen arányban ismeri ezeket és elkezdi alkalmazásba tenni egy cégvezető, olyan arányban kezd egyre egyszerűbbé válni a vállalkozás építése!
Ha valaki ezek után úgy érzi, hogy az ő cégében a kelleténél több a bonyolultság és akar rajta változtatni, az elérhetőségeimen megtalál!
Első körben csak egy kötetlen, élvezetes beszélgetést ajánlok! 😊
Akkor iratkozz fel hírlevelünkre, hogy első kézből értesülj az új szakmai cikkeinkről.
A feliratkozás után ajándékba adunk egy PDF-et: „13+1 Igaz Történet Cégvezetőknek.”
Ez a gyűjtemény bemutatja, hogyan oldottunk meg valós vállalati problémákat, hogy Te is tanulhass belőlük.
Szeretnék időben értesülni az új cikkeikről Feliratkozom
Alkalmazható, cégre szabott megoldások
Goodwill Group Kft. felnőttképző nyilvántartásba vételi száma: B/2020/005333
©copyright 2025 Goodwill Group
A legjobb felhasználói élmény biztosítása érdekében olyan technológiákat használunk, mint például a cookie-k, amelyek tárolják az eszközinformációkat és/vagy hozzáférnek azokhoz. Ezen technológiákhoz való hozzájárulás lehetővé teszi számunkra, hogy ezen az oldalon olyan adatokat dolgozzunk fel, mint a böngészési viselkedés vagy az egyedi azonosítók. A hozzájárulás elmaradása vagy visszavonása hátrányosan befolyásolhat bizonyos funkciókat és funkciókat.